Könyvtárlátogatások Nógrád vármegyében

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/05/06

 

2025. április 24-én Nógrád vármegye közkönyvtárait látogatta meg Rózsa Dávid, a nemzeti könyvtár főigazgatója és Matolay Katalin gyűjteményszervezési főosztályvezető. A nap folyamán Molnár Éva, a salgótarjáni Balassi Bálint Könyvtár igazgatója és kollégái kísértek bennünket.

Első állomásunkon, a balassagyarmati Madách Imre Városi Könyvtárban Vitéz Katalin intézményvezető fogadta a kettős küldöttséget. A könyvtár 1951 óta szolgálja a város polgárait. 1989-től a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ nyolcezer négyzetméteres épületén osztozik a művelődési házzal, a galériával és a Szent-Györgyi Albert nevét viselő technikummal. Mind a komplexum többes, kulturális és oktatási funkcionalitása, mind a létesítmény formavilága és anyaghasználata a skandináv mintát követi. A könyvtár ma már nemcsak itt, hanem a városszerte elhelyezett könyvpontokon (polcokon, házikókban) is kínálja az olvasnivalót. 

 

A gyűjtemény különlegessége a Madách-tragédia magyar és idegen nyelvű kiadásainak teljességre törekvően gyarapított kollekciója (például a japán fordítás is megtalálható az állományban). A könyvtár az utóbbi években nagy gondot fordít a kortárs irodalmi művek beszerzésére; többféle kiemelést készít ezekből a könyvtári terekbe és az online felületekre. Rendszeresen szervez író-olvasó találkozókat, irodalmi beszélgetéseket; határmenti településként sokszor felvidéki magyar íróknak, művészeknek is teret ad.

A közösségi oldalain meghirdetett irodalmi játékok középpontjában gyakran kortárs szerzők munkássága áll, ezért a Könyvtári Kihívás során is ezt a vonalat erősíti tovább Légy (kor)társ az olvasásban! címmel. Ennek első programeleme a Szakállasok novembere apropóján meghirdetett online játék volt, amelynek nyertesét a Mikulás sorsolta ki tavaly december 6-án. A családoknak szóló évzáró Mesebölcső során köszöntötték és megjutalmazták a 2024-ben legaktívabban kölcsönző olvasókat. A magyar költészet napja alkalmából Hámori Gabriella Gyarmati Fanni naplója című előadása nyújtott különleges színházi élményt a könyvtár kupolatermében. A gyermekkönyvtári programokon (foglalkozásokon, játékokon) szintén hangsúlyosak a mai szerzők írásai. A közösségépítésre fókuszáló programok között megemlítendők a felnőtteknek és kamaszoknak szóló könyvklubok, amelyek havi alkalmai során rendszerint kortárs írók műveivel foglalkoznak a résztvevők. A könyvtár állatbarát, az eledelgyűjtésben a gyerekek is részt vesznek. A 0–3 éveseket baba-mama olvasókör, ringató foglalkozás várja.

A Könyvtári Kihívás félidejében a beiratkozott olvasók száma 26%-kal, a gyermekolvasóké 97%-kal, a kölcsönzött dokumentumoké 20%-kal, míg a programokon részt vevőké 149%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

 

Köszönjük, hogy betekintést nyerhettünk a „legbátrabb város” könyvtárosainak munkájába;
a nemzeti könyvtár díjnyertes könyveivel és a Maxim Kiadó 6–10 éveseknek szóló magyar–angol szókincsgyarapító szótárával gratulálunk az eddigi eredményekhez, és hasonlóan sikeres folytatást kívánunk! (további képek)

 

Nógrád vármegye 125 kistelepülési könyvtára közül 123 tagja a Kulturális és Innovációs Minisztérium által finanszírozott és helyben a salgótarjáni Balassi Bálint Könyvtár által koordinált Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszernek. Ezek egyike az 1700 lelkes község, Tar könyvtára, ahol 2025. április 24-én Matics-Nagy Klaudia könyvtáros, Sándor Lászlóné közművelődési munkatárs és Turopoli Zsolt polgármester fogadta a nemzeti és a vármegyei könyvtár delegációját.

 

Tar leghíresebb szülöttje Zsigmond király lovagja, a XIV–XV. század fordulóján élt Tari Lőrinc, aki fél Európát bejárta, s ír földön eljutott Szent Patrik purgatóriumába. A falu egyik dombján ma is látható udvarházának romja, egy másikon az általa kibővíttetett, majd a XVIII. században teljesen átépített Szent Mihály-templom. Tar nevezetességei közé tartozik még a Tuzson János (1870–1943) botanikus, akadémikus által telepített, ritka fenyőfélékkel és cserjékkel ékes arborétum, valamint az 1992-ben létrehozott és 2011-ben templommal kibővített buddhista kegyhely. Itt található továbbá – sziklás, terméketlen területen – hazánk egyetlen Bárnevóna nevű településrésze.

A kisközségek körében ritkaságszámba megy, hogy a tari könyvtár minden hétköznap nyolcórás nyitvatartással, két munkatárs felügyeletével üzemel. Egyikük a könyvtári szolgáltatásokért, másikuk a programok szervezéséért felel. A könyvtár 2019-ben költözött vissza eredeti helyére; termeit kézműves kovácsoltvas csillárok és falilámpák díszítik. A látogatókat – köztük az óvodásokat és az általános iskola diákjait – gyereksarok és friss könyvállomány várja, amelyet most a nemzeti könyvtár által kiadott művekkel és a Maxim Kiadó angol–magyar nyelvű gyermekszótárával bővítettünk.

 

Köszönjük a barátságos fogadtatást; sok-sok régi-új olvasót kívánunk tari kollégáinknak!
További képek

 

2025. április 24-ei nógrádi körutunk végén részt vettünk a felújított és a Könyvtári Kihívásban is szereplő ecsegi könyvtár avatóünnepségén. Az 1148 lakosú község a Pásztói járásban, két patak összefolyásánál fekszik; barokk temploma XV. századi alapokra épült.

Szerémyné Baráth Éva, a település tavaly megválasztott polgármestere és Figuráné Csáki Zsuzsanna, a szintén tavaly munkába állt könyvtáros elmondta, hogy elsődleges feladatának tekinti a helyi kulturális élet fellendítését és a közösségépítést. Ebben kiváló partnerre találtak a helyi roma nemzetiségi önkormányzatban.

 

Ötleteik megsokszorozódtak a Könyvtári Kihívás kapcsán, programjaik hónapok óta telt házzal zajlanak. Tavaly december 6-án a Mikulás segített beiratkozni a gyerekeknek. A Mese és valóság elnevezéssel zajló könyvtári órákon a meséket mai nyelvezetre és élethelyzetekre fordítják le. Nem ritka, hogy a foglalkozások után a gyerekek immár családjukkal együtt térnek vissza beiratkozni.

Rózsa Dávid, a nemzeti könyvtár főigazgatója hangsúlyozta, hogy a hazánkban lebonyolított közel 17 millió kölcsönzés több mint egytizede a kistelepüléseken történik, majd – a felívelő ecsegi könyvtárhasználati adatokról is szólva – átadta könyves ajándékcsomagunkat. Molnár Éva, a könyvtár berendezését és friss könyvállományát biztosító salgótarjáni Balassi Bálint Könyvtár igazgatója a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer jelentőségét és a Kulturális és Innovációs Minisztérium finanszírozó tevékenységét méltatta. Becsó Zsolt országgyűlési képviselő és Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Közgyűlés elnöke a hagyományos olvasás és a Gutenberg-galaxis fontosságáról, a könyvtárak közösségépítő szerepéről beszélt.

 

Gratulálunk Figuráné Csáki Zsuzsannának lenyűgöző munkabírásához és kreativitásához,
az ecsegieknek új könyvtárukhoz, Molnár Évának és kollégáinak a kistelepülési könyvtárak érdekében kifejtett munkájukhoz, és mindenkinek hasonlóan sikeres folytatást kívánunk!

 

 

További képek

 

Kapcsolódó tartalmaink:

Könyvtári Kihívás a nemzeti könyvtárral Nyugat-Magyarországon is

Könyvtári Kihívás Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében

Könyvtárlátogatások Győr-Moson-Sopron vármegyében

Szakmai nap Nyíregyházán

Könyvtárlátogatások Komárom-Esztergom vármegyében

Könyvtárlátogatások Békés vármegyében

Könyvtárlátogatások Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében

A nemzeti könyvtár delegációja Miskolcon

Könyvtárlátogatások Bács-Kiskun vármegyében

Könyvtárlátogatások Hajdú-Bihar vármegyében

Könyvtárlátogatások Somogy vármegyében