Ötvenezer oldalnyi kéziratos kottát tett közzé a nemzeti könyvtár

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/04/22

 

Évadbejelentő sajtótájékoztatót tartott a Haydneum – Magyar Régizenei Központ Alapítvány 2025. április 16-án, amelyen az MNMKK Országos Széchényi Könyvtárral (MNMKK OSZK) történő közös együttműködés eredményeiről is hallhattak a jelenlévők.

A Haydneum számára az elmúlt évek egyik legfontosabb szakmai partnere az MNMKK OSZK. A két intézmény 2022 óta közösen dolgozik az Esterházy-gyűjtemény, valamint számos egyéb magyarországi rezidenciális, városi és templomi kottatár digitalizálásán.  

 

A most közzétett nyolcszáz tételes, több mint ötvenezer oldalas anyagban összesen harmincöt zeneszerző művei szerepelnek; köztük Joseph Haydn (1732–1809) mellett olyan kiemelkedő kortársak, mint Gregor Joseph Werner (1693–1766), Michael Haydn (1737–1806), Johann Georg Albrechtsberger (1736–1809) és Franz Xaver Süssmayr (1766–1803). A gyűjtemény különlegessége, hogy olyan nemzetközileg kiemelkedő zeneszerzők műveinek korabeli másolatai is megtalálhatók benne, mint Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), Jean-Philippe Rameau (1683–1764) és Domenico Scarlatti (1685–1757). 

 

A Haydneum által delegált munkatársak katalogizálják, restaurálják és fotózzák az anyagokat, majd modern kottakiadásokat készítenek belőlük, amelyek a Haydneum koncertjein és lemezfelvételein szólalnak meg.

 

Mészáros Tamás, az MNMKK OSZK Gyűjteménymegőrzési Főosztályának vezetője bejelentette: mostantól a Copia digitális felületen bárki nagy felbontásban hozzáférhet ezekhez a különleges dokumentumokhoz, amelyek nemcsak a zenetörténeti kutatást, hanem az oktatást és az ismeretterjesztést is szolgálják. „Amikor egy közgyűjtemény és az előadó-művészet ilyen módon tud kapcsolódni egymáshoz, ott azonnali az értékteremtés; jelen esetben azonnal hallható az eredmény is” – mondta Mészáros Tamás főosztályvezető. 

Rózsa Dávid főigazgató üzenetében hangsúlyozta, hogy az Esterházy-projekt a közgyűjtemények és az előadó-művészeti intézmények közötti partnerség mintaszerű megvalósulása. A közös munka eredményeként korábban ismeretlen művek kerültek a közönség elé – gyakran évszázadok óta először.

 

Kapcsolódó tartalmaink:

10 000 digitalizált oldal: az OSZK és a Haydneum együttműködésének első mérföldköve

A Haydneum és az OSZK közös sajtótájékoztatója

Rendkívül sikeres a kooperáció a nemzeti könyvtár és a Haydneum között